اخبار مهم:
چهارشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۹   ۰۸:۰۴
ارتباط با اعضای شورا
آخرین اخبار
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: به زودی برای حل و رفع مشکلاتی که برای برنامه تلویزیونی «ثریا» ایجاد شده است، جلسه و دیداری با رئیس سازمان صداوسیما خواهیم...
معاونت صدای رسانه ملی با هدف پاسخ به نیاز مخاطبان در حوزه رسانه های نوین و فن آوری‌های جدید، اپلیکیشن (برنامه کاربردی) تلفن همراه خود را با عنوان ایرانصدا...
اولین نشست هم اندیشی اساتید حوزه فرهنگ ، ارتباطات و رسانه با دکتر محمد حسین صوفی دبیر شورا و با هدف بهره گیری از نظرات و دیدگاه های کارشناسان و اساتید...
مرکز بسیج سازمان صدا و سیما با همکاری سازمان سینمایی و هنرهای نمایشی دفاع مقدس نقش اقوام را در هشت سال دفاع مقدس با ساختارهای مختلف به نمایش می گذارد.
علي بخشي‌زاده مدير جديد شبکه پويا ، اعلام کرد اين شبکه به زودي به شبکه رسمي کودک تلويزيون با چند کانال تبديل مي‌شود .
کد خبر: ۷۱۰
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰
وضعیت موسیقی در سیمای جمهوری اسلامی ایران تحلیل و ارزیابی شد .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نظارت بر سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران:
گزارش مذكور موسيقي‌هاي پخش شده در شبكه‌هاي يك، دو، سه، پنج و نسيم را در بازه زماني 25 تا 27 دي‌ماه مورد تحلیل محتوا قرار داده است.
طبق يافته‌ها 77 درصد از موسيقي‌هاي بررسي شده داراي سبك پاپ مي‌باشند که اين موضوع نشان از غلبه موسیقی پاپ در سيما داشته و وضعیت کاملاً مشابهی با گزارش پیشین را نشان می‌دهد.
 این در حالیست که ظرفيت  بالای موسیقی سنتی ایرانی و همچنین وجود خوانندگان توانمند و پراقبال این سبک موسیقیایی در کشور، مورد بي‌توجهي قرار گرفته است.
نزدیک به 80 درصد از موسیقی­ ها در سیمای جمهوری اسلامی، به موسیقی باکلام اختصاص یافته و موسیقی بی­کلام، جایگاه اندکی را در کنداکتور سیما دارد. حال آن که می­توان بیش از این از پتانسیل موجود در موسیقی ­های بی­کلام بهره برد.
موسیقی در سیما در بازه مورد بررسي، کاملاً تحت تأثیر نزدیکی به ایام دهه فجر  قرار داشته است .
 مقوله­ های «پيروزي و سربلندي نظام جمهوري اسلامي ايران» و «استمرار روحيه انقلابي و اتحاد مردم مقابل دشمن»، بیش از مقولات دیگر، در موسیقی­ های پخش­ شده در سیما بازنمایی شده­ اند.
بعد از آن‌ها «آموزه­های اخلاق فردی و اجتماعی» و «بيان زيبايي‌هاي عشق ورزي و دعوت به آن» بیشتر بازنمایی شده­ اند. قبلی، حدود 80 درصد از موسیقی‌های پخش‌شده در سیمای جمهوری اسلامی از نظر تعداد و مدت پخش، به موسیقی‌هایی اختصاص یافته که تولید سال جاری بوده یا دست کم در بازه زمانی سه سال گذشته تولید شده‌اند.
این آماره در کنار نمایش بهره‌برداری مثبت سیما از تولیدات جدید، گویای این آسیب نیز مي‌باشد كه موسیقی، در انحصار خوانندگان جدید است؛ چنان که در بخش مربوط به سبک موسیقی نیز تکیه صرف سیما بر سبک «پاپ»، مؤید همین مسئله مي‌باشد.
شبکه یک و نسیم، بیش از ساير شبكه‌هاي مورد بررسي به گونه‌هاي «احساسی»، «عاشقانه» و «برانگیزاننده» پرداخته ­اند. حال آن که در شبکه­ های دو، سه و پنج، ژانر «حماسی» در صدر قرار داشته است.
این­ها درحالیست که در گزارش پیشین، ژانرهای «عاشقانه» و «احساسی» بیش از همه ژانرهای دیگر فراواني داشت.

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک (ایمیل):
* متن نظر شما: