اخبار مهم:
چهارشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۹   ۰۸:۰۴
ارتباط با اعضای شورا
آخرین اخبار
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: به زودی برای حل و رفع مشکلاتی که برای برنامه تلویزیونی «ثریا» ایجاد شده است، جلسه و دیداری با رئیس سازمان صداوسیما خواهیم...
معاونت صدای رسانه ملی با هدف پاسخ به نیاز مخاطبان در حوزه رسانه های نوین و فن آوری‌های جدید، اپلیکیشن (برنامه کاربردی) تلفن همراه خود را با عنوان ایرانصدا...
اولین نشست هم اندیشی اساتید حوزه فرهنگ ، ارتباطات و رسانه با دکتر محمد حسین صوفی دبیر شورا و با هدف بهره گیری از نظرات و دیدگاه های کارشناسان و اساتید...
مرکز بسیج سازمان صدا و سیما با همکاری سازمان سینمایی و هنرهای نمایشی دفاع مقدس نقش اقوام را در هشت سال دفاع مقدس با ساختارهای مختلف به نمایش می گذارد.
علي بخشي‌زاده مدير جديد شبکه پويا ، اعلام کرد اين شبکه به زودي به شبکه رسمي کودک تلويزيون با چند کانال تبديل مي‌شود .
کد خبر: ۷۰۹
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۷
گزارش بررسی ژانر مسابقات تلویزیونی و نقش ایده و خلاقیت در تولید آثار آن در شورای نظارت تهیه و تولید شد .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نظارت بر سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران:
در اين گزارش ضمن بررسي انواع و گونه‌هاي ژانر مسابقات تلویزیونی و دلايل و عناصر جذابيت‌بخش آن، چند اثر مشهور اين ژانر در دنيا با تعدادي از مهم‌ترين مسابقات تلويزيون ايران در سال 1397 به لحاظ نقش ايده و خلاقيت در توليد مقايسه شده‌اند.
طبق يافته‌ها صرف وجود ایده‌ای جذاب و پرکشش برای دستیابی به اثری پرمخاطب و قابل توجه کافی نیست.
ایده جذاب تنها زمانی به نتیجه مطلوب ختم می‌شود که در فرآیند تولید، به اجرایی کم‌نقص و بدون لکنت منجر شود. در حقیقت، ایده یک اثر آن هنگام مطلوب است که با لحاظ اقتضائات اجرایی و تولید، بستر مناسبی برای شکل‌گیری اثری روان شود.
در مواردی از جمله مسابقه «كودك شو» به فرايند بومی‌سازی توجه شده است. اين امر سبب شد اثر با فضای فرهنگی ایران تناسب چشم‌گیری داشته باشد و البته در عین حال مخاطب قابل توجهی پیدا کند. اگرچه در توليد آثار هنری و رسانه‌ای تقلید لزوماً امری ناپسند نیست، اما آنچه تقلید را به امری مذموم بدل می‌سازد، تقلیدی است که از روی شناخت دقیق اثر مبدأ و معرفت صحیح نسبت به مصرف‌کننده هدف صورت نگیرد. اگرچه انتظار طرح ایده‌های تازه و خلاقانه برای خلق آثار جدید در ژانر مسابقه، انتظار نابجایی به شمار نمی‌رود اما حداقل در مورد آثاری که دچار عدم مطابقت با اقتضائات فرهنگی جامعه ایران هستند، توقع این است که در بازتولید یک رونوشت از آن، از عنصر خلاقیت و در نتیجه انطباق آن با شرایط فرهنگی داخلی بهره برده شود.
در اینجا بحث ایده و خلاقیت بیش از هر زمان دیگری ضرورت دارد. چه اینکه گرته‌برداري کامل چنین آثاری نشان‌دهنده عدم توجه شایسته به الزامات مهم فعالیت رسانه‌ای تلقی می‌شود.
نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک (ایمیل):
* متن نظر شما: