اخبار مهم:
جمعه ۱۰ تير ۱۴۰۱   ۲۰:۰۴
ارتباط با اعضای شورا
آخرین اخبار
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: به زودی برای حل و رفع مشکلاتی که برای برنامه تلویزیونی «ثریا» ایجاد شده است، جلسه و دیداری با رئیس سازمان صداوسیما خواهیم...
معاونت صدای رسانه ملی با هدف پاسخ به نیاز مخاطبان در حوزه رسانه های نوین و فن آوری‌های جدید، اپلیکیشن (برنامه کاربردی) تلفن همراه خود را با عنوان ایرانصدا...
اولین نشست هم اندیشی اساتید حوزه فرهنگ ، ارتباطات و رسانه با دکتر محمد حسین صوفی دبیر شورا و با هدف بهره گیری از نظرات و دیدگاه های کارشناسان و اساتید...
مرکز بسیج سازمان صدا و سیما با همکاری سازمان سینمایی و هنرهای نمایشی دفاع مقدس نقش اقوام را در هشت سال دفاع مقدس با ساختارهای مختلف به نمایش می گذارد.
علي بخشي‌زاده مدير جديد شبکه پويا ، اعلام کرد اين شبکه به زودي به شبکه رسمي کودک تلويزيون با چند کانال تبديل مي‌شود .
کد خبر: ۱۳۶
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۲:۰۰
استفاده از لباس روحانیت برای مضحکه و طنز؟!
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نظارت بر سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران:
استفاده از شخصیت روحانی در فیلم ها و سریالها در سالهای اخیر متداول شده است. تا دهه۷۰ این کار تابو محسوب می شد و جز چند نمونه که هنرپیشه ها شخصیتی عرفانی و ملکوتی را در لباس روحانی بازی کردند، هیچ هنرپیشه ای لباس روحانیت به تن نکرده بود.

پرحاشیه ترین استفاده از لباس روحانی در فیلمها، به اوایل دهه ۸۰ و فیلم مارمولک مربوط می شود. جایی که پرویز پرستویی در نقش دزدی که لباس یک روحانی را می دزدد، ظاهر شد اما همین لباس او را سر به راه کرد. با وجود پیام مثبت لباس روحانیت در این فیلم, مارمولک با واکنش های منفی زیادی روبرو شد و بعد از دو هفته از روی پرده سینما پایین آمد و به شبکه غیرمجاز ویدئو های خانگی راه یافت.

با شروع ماه مبارک رمضان امسال شاهد پخش سریال طنزی از شبکه یک سیما تحت عنوان "دودکش" هستیم که هرچند هنوز پس از پخش ۲۱ قسمت از آن معلوم نیست چرا به این نام خوانده شده، اما با قصه گویی روان و صمیمی از خانواده های معمولی ایرانی، توانسته مخاطب زیادی را به خود متوجه کند.

در دودکش، اخیراً شخصیت جدیدی تحت عنوان «روحانی مسجد» با بازیگری جواد عزتی وارد شده که نقش کلیدی هم در داستان ندارد اما متاسفانه و در کمال تعجب، شخصیت و رفتار روحانی جوان، دستمایه طنز داستان قرار گرفته است.

برخلاف همه شخصیت های اصلی دودکش که معمولی هستند، شخصیت روحانی قصه، غیر معمولی است و حتی نوع حرف زدن و راه رفتن او هم غیرعادی و طنز گونه است.

رسانه ملی که در انتقال پیام های دینی به نسل جوان مشکل دارد و بجز ابتکارهای شخصی تک ستاره هایی مثل قرائتی و شهاب مرادی و چند استثنای دیگر، در ایفای نقش راهبردی خود در انتقال پیام دین به جامعه موفقیت چندانی نداشته، چرا لباس روحانیت را به مضحکه کشیده است؟ چرا یکی از شخصیت های مضحک در سریال طنز ماه مبارک، باید روحانی باشد؟ جریان چیست؟!
نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک (ایمیل):
* متن نظر شما: