اخبار مهم:
شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱   ۰۳:۰۲
ارتباط با اعضای شورا
آخرین اخبار
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: به زودی برای حل و رفع مشکلاتی که برای برنامه تلویزیونی «ثریا» ایجاد شده است، جلسه و دیداری با رئیس سازمان صداوسیما خواهیم...
معاونت صدای رسانه ملی با هدف پاسخ به نیاز مخاطبان در حوزه رسانه های نوین و فن آوری‌های جدید، اپلیکیشن (برنامه کاربردی) تلفن همراه خود را با عنوان ایرانصدا...
اولین نشست هم اندیشی اساتید حوزه فرهنگ ، ارتباطات و رسانه با دکتر محمد حسین صوفی دبیر شورا و با هدف بهره گیری از نظرات و دیدگاه های کارشناسان و اساتید...
مرکز بسیج سازمان صدا و سیما با همکاری سازمان سینمایی و هنرهای نمایشی دفاع مقدس نقش اقوام را در هشت سال دفاع مقدس با ساختارهای مختلف به نمایش می گذارد.
علي بخشي‌زاده مدير جديد شبکه پويا ، اعلام کرد اين شبکه به زودي به شبکه رسمي کودک تلويزيون با چند کانال تبديل مي‌شود .
کد خبر: ۱۱۶
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۲:۵۷
موسيقي زدگي و مجري محوري در كنار پرداخت نگاه مثبت فرهنگي به اقوام ايراني و رويكرد هاي ارزشي در ويژه برنامه هاي راديو در ايام نوروز مورد بررسي و تحليل قرار گرفت .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نظارت بر سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران:
 ويژه برنامه هاي نوروزي پخش شده از شبكه هاي مختلف راديويي رسانه ملي كه به مناسبت ايام نوروز توليد و پخش شده است همانند ديگر برنامه ها داراي نقاط قوت و ضعفي مي باشد .
گزارش ذيل حاصل بررسي ويژه برنامه هاي نوروزي كه از شبكه هاي مختلف راديو پخش شده است مي باشد كه به بررسي نكات مثبت و منفي اين برنامه ها پرداخته است .


نكات مثبت :

1-   اهتمام به تنوع برنامه ها و  ايجاد شادي در بين مخاطبين با استفاده از برنامه هاي مفرح و طنز

با توجه به اهتمام برنامه سازان محترم  به تدارك برنامه هاي متناسب با حال و هواي نوروزي در راستاي ايجاد نشاط و شادابي متداول در اين روزها  و در نظر گرفتن برنامه هاي  طنز و سرگرمي  و پخش آن از شبكه هاي گوناگون مي توان عملكرد  صداي جمهوري اسلامي را از اين حيث مثبت ارزيابي كرد  به خصوص كه جامعه ما در اين برهه از زمان به شدت نيازمند شادبي و پويايي مي باشد.

2-   اطلاع رساني مناسب  و ارائه اخبار مورد نياز مردم در تعطيلات نوروزي

در اين حوزه نيز برنامه هاي گوناگون سعي در ارائه  اخبار مورد نياز مردم در اين ايام از قبيل اخبار هواشناسي،وضعيت راه ها ،معرفي جاذبه هاي گردشگري كشور و ...كه مي توان از آن عاملي در جهت افزايش و توجه مخاطب به برنامه هاي راديويي به خصوص در هنگام سفر دانست.

3-   رويكرد ارزشي در توجه به جهاد و شهادت در قالب گزارش از اردوهاي راهيان نور و برنامه هاي روز جمهوري اسلامي

از ديگر نكات مثبت برنامه هاي راديويي  ميتوان به تبليغ و ترويج كاروان هاي راهيان نور كه محتواي آن آميخته به مفاهيم جهاد و شهادت و وطن دوستي  مي باشد اشاره كرد.

4-   تكثر نگاه فرهنگي متناسب با تنوع اقوام و قوميت هاي ايراني و عدم انحصار آن در يك الگوي فرهنگي خاص

از ديگر نقاط قوت برنامه هاي نوروزي راديو مي توان به نگاه ويژه و مناسب به ساير آداب و رسوم نواحي و اقوام گوناگون ايراني در اين ايام اشاره كرد كه علاوه بر نوعي القاء وحدت فرهنگي در عين كثرت ،در راستاي ايجاد عدالت رسانه اي و پرهيز از القاء يك نگاه خاص كه مشهور به نگاه (تهرانيزه) است، مي باشد.

5-   پرداختن به مشتركات اسلامي و ملي در آئين نوروز

با عنايت به برخي تحركات معاندانه در جهت جدايي و ايجاد خصومت و تعارض گفتماني بين فرهنگ اسلامي  وتمدن ايران، اينكه برنامه سازان محترم در جهت تائيد و ترويج آئين نوروز و ويژگي هاي مثبت آن مانند صله ارحام به انگاره ها و روايات ديني استناد مي كنند  مساله اي مهم و قابل تقدير مي باشد.

 

6-   روندكاهش برنامه ها و طنزهاي هجو آلود و مبتذل نسبت به ويژه برنامه هاي سال گذشته

به نظر مي رسد نظارت و كنترل بيشتري از سوي مديريت و برنامه سازان محترم نسبت به اجراي برنامه هاي شاد و طنزآلود و نمايش هاي كوتاه صورت گرفته است كه اميد است روند مذكور در ادامه دار باشد،اگرچه هنوز هم ايراداتي وارد مي باشد.

 

نكات منفي:

1-   روند كليشه اي و عدم ابتكار در توليد برنامه هاي نوروزي

آنچه در اين سالها  از ويژه برنامه هاي  نوروزي شبكه هاي صدا مي توان دريافت، روندي تكراري و كليشه ايست كه كمتر با ابتكار و نگاه فعالانه و خارج از انفعال به موضوع شادي و اميد همراه مي باشد.اكثر برنامه ها با موسيقي ،دعوت از هنرمندان و ورزشكاران وسوالات تكراري و بي معنا اداره ميگردد.

2-   ضعف در مهندسي پيام در پرداخت به جايگاه كنوني كشور و تحولات جهاني

معمولا تك برنامه هايي كه حالت رسمي و خشك دارند به تحولات بزرگ علمي و سياسي كشورمان و شكست هاي پي در پي نظام سلطه مي پردازند در حاليكه در برنامه هايي با فرم و ريتم شاد و تند بسياري از موفقيت هاي كشورمان و ناكامي هاي نظام سرمايه داري كاملا بايكوت مي شود و در اين مورد در انفعال محض بسر مي برند ،در حاليكه مي توان با مهندسي ماهرانه پيام و با همان نگاه طنز و شاد بسياري از دستاوردها و دشمني ها را به مخاطب از طريق القاء غير مستقيم عرضه نمود.

3-   موسيقي زدگي برنامه ها

     استفاده از موسيقي هاي سبك در برنامه هاي گوناگون صدا،موسيقي زدگي و موسيقي محوري برنامه ها و استفاده افراطي از آن و  تقليد و تكرار آهنگ ها و ترانه هاي پيش از انقلاب اسلامي (اعم از سبك/شعرو مضمون/لحن/و...). موارديست كه كماكان به عنوان مشكل اساسي در اين بخش وجود دارد.اخيرا هم در استفاده از  آثار موسيقايي كه در آن صداي زنان در حالت تك خواني و يا هم خواني با غلبه بر صداي مردان بوده است گسترش پيدا كرده است.

4-   مجري محوري بيش از اندازه

نفش مجريان در رسانه راديو به عنوان رسانه اي متكي به صدا غير قابل انكار مي باشد.در برخي برنامه هاي نوروزي  كه با حضور تعداد زيادي از مجريان اداره مي شد شاهد گفتگوهايي طولاني و كاملا بي معنا بوديم كه صرفا در جهت پر كردن وقت برنامه صورت مي گرفت  كه به دليل فقدان متن و برنامه ريزي مشخص باعث رنجش مخاطب نيز مي شد.متاسفانه در مواردي شاهد ادبيا ت نامناسب مجريان در قبال يكديگر و حتي در ارتباط با مخاطبين،شوخي هاي بين مجريان غير همجنس كه (معمولا دعواي كاذب و جنسيتي بين رعايت حقوق زنان و آقايان مي باشد) و يا ذكر سوالات  نامربوط از ميهمان برنامه نيز هستيم.


نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک (ایمیل):
* متن نظر شما: